* DARKNESSED 'zine.

01.09.2006

Bemowo Piskie 1992-1995

        W apogeum zamierzchłej epoki podziemnej sceny Death/Thrash/Black rolę medium informacyjnego pełniły niezależne wydawnictwa muzyczno-środowiskowe tzw. 'zines (dla odróżnienia od komercyjnych maga'zines). W epoce przedinternetowej były to po prostu niskonakładowe kserowane zeszyty, z artykułami pisanymi na zdezelowanych maszynach "Łucznika", z własną grafiką i wklejonymi zdjęciami niezawodnym sprzętem w postaci nożyczek, kleju i tuszu. Niezależne wydawnictwa (także kasety i video z nagraniami) funkcjonowały z powodzeniem do połowy lat 90 XX w. m.in. dzięki niskim cenom przesyłek i przekazów pocztowych. Masowość skali tego antykomercyjnego zjawiska, nawet przy współczesnych możliwościach medialnych, wydaje się nieprawdopodobna.

Ulotka (flyer) Darknessed 'zineRedaktor naczelny walczy z Łucznikiem

        Krótki okres względnej wolności słowa i myśli lat 90, bez narażania się na kalectwo czy wyroki sądowe, zaowocował pierwszymi takimi wydawnictwami w północno-wschodniej Polsce. Grupa ortodoksyjnych maniaków ciężkich brzmień z piekła rodem, doprowadzona do szału zakłamaną rzeczywistością, komercjalizacją, wtórniactwem, pozerstwem i rozbiciem podziemia, postanowiła wyrazić swój gniew w zupełnie nieszablonowy sposób. W ten sposób pod koniec 1992 roku pojawił się obrazoburczy zeszyt o potężnym ładunku obleśności i szyderstwa z zamordyzmu "odnowionego oblicza ziemi". Do muzyki odnosiły się tylko niewielkie fragmenty o "podziemiu butapren-metalowym" Powiatu Pisz. Z powodu absolutnej niecenzuralności tekstów i grafik, których najłagodniejszą częścią był kliniczny obraz defekacji, pornograficzny 'zine krążył jedynie w niewielkim kręgu wtajemniczonych w kliku zaledwie egzemplarzach.

        W 1993 roku redakcja w składzie Cezar "Expert" i Peter przygotowała na rynek ogólnopolski drugi numer DARKNESSED 'zine "Necromantical screams". Było to już wydawnictwo stricte muzyczne, zawierające liczne wywiady z zespołami polskiego podziemia m.in. z piską grupą D.D.T. oraz białostockim DEAD INFECTION czy elbląską TRAUMĄ. Numer uzupełniały artykuły o nowych wówczas nurtach ciężkiego metalu, historii ruchu, neosatanizmie, antyfeminizmie, kontakty i recenzje nagrań kilkudziesięciu zespołów Death/Thrash/Black - m.in. o piskiej grupie FANTASMAGORIA, recenzje teledysków, teksty i tłumaczenia a nawet postery. Spośród setek 'zines krążących po kraju DARKNESSED 'zine wyróżniały bezkompromisowość i skrajny subiektywizm, a także wysoki poziom edytorski wydawnictwa. 68-stronnicowy zeszyt formatu A4 został rozprowadzony na teren całej Polski w nakładzie około 200 egzemplarzy, głównie za pośrednictwem poczty oraz przy współpracy zespołu D.D.T. także podczas koncertów.

Ulotka współpracującej z Darknessed 'zine audycji HMC Radia Białystok . . Ulotka (flyer) Darknessed 'zine 3

        W 1994 roku skład redakcji uzupełnił Grzegorz oraz Radek "Jaszczuk" (publikujący także ASTAROTTE 'zine). Umożliwiło to szerszy kontakt z zespołami spoza Polski i zoowocowało wywiadami z kultowym SAMAEL czy ROTTING CHRIST. Z polskich zespołów wywiadu dla DARKNESSED 'zine 3 "Liart" udzieliły m.in. grupy CHRIST AGONY, CORRUPTION czy TENEBRIS. Numer uzupełniały prowokacyjne felietony i antykomercyjne artykuły, letalna proza i poezja m.in. Baudelaire'a, newsy z podziemia, niecenzuralny kalendarz '95 oraz komiks i czarny humor. Swoimi działaniami redakcja DARKNESSED 'zine wpisała się do elitarnego kręgu kultowych podziemnych wydawnictw takich jak FUCKING BITCH 'zine, ŚCIERWO 'zine czy INFERNAL DEATH 'zine, przy których "subiektywizm i bezkompromisowość" późniejszej MACHINY czyni ją nędznym POP CORN'em. 52-stronnicowe szyderstwo formatu A4 miało boleć i zabolało. Nic dziwnego, że redaktor naczelny DARKNESSED 'zine otrzymał "wyrok śmierci" od samego Piotrusia Vadera (10 lat i ciągle to samo). To tylko zwiększyło poczytność pisma, a i Peter stał się po tej krytyce bardziej otwarty na współpracę z podziemiem. Co ciekawe wydawnictwo uzyskało także dobrą prasę w środowiskach zupełnie nie związanych z nurtem Death/Thrash/Black. M.in. dzięki pomocy niezależnych dystrybutorów, po całej Polsce rozprowadzono około 500 egzemplarzy DARKNESSED 'zine 3.

Równolegle z działalnością wydawniczą prowadzono także promocję podziemia Death/Thrash/Black, początkowo jako EAA DARKNESSED PROMO a później LIART. W latach 1992-1995 projektowano i wykonywano materiały reklamowe piskiej grupy D.D.T. (cover'y, flyer'y, bios, plakaty). We współpracy z oficjalnym fan klubem kultowej greckiej grupy NECROMANTIA przygotowano profesjonalną okładkę do "Vampiric Rituals". LIART wspierał także zespoły i wydawnictwa z całej Polski oraz grupy z powiatu piskiego m.in. EMPTINESS, THE FORMATION, M-ROCK. Owocna współpraca z Radiem Białystok i audycją HMC umożliwiła szeroką promocję zarówno DAKNESSED 'zine, jak i zespołów ze "stajni" LIART.
Wobec rozpadu niemal całej redakcji (wyjazdy), jesienią 1995 roku zakończono ortodoksyjną działalność DARKNESSED 'zine, a rok później pracowni LIART. Piotruś Wejder mógł już spać spokojnie rozpocząć proces kolejnego medialnego przepoczwarzenia - tym razem z satanisty w "prawdziwego" militarystę. .


Redakcja Darknessed 'zine prawie w komplecie - od góry: Peter, Grzegorz i Cezar DARKNESSED 'zine w latach 1992-1995 współtworzyli:

 • Cezar "Expert" red. nacz., skład, publicystyka, wywiady, dystrybucja, grafika i pracownia LIART.
 • Piotr "Peter" wywiady, korespondencja i dystrybucja na teren Polski.
 • Grzegorz "kpt. Bemo" wywiady, korespondecja zagraniczna, tłumaczenia.
 • Radek "Jaszczuk" wywiady, korespondecja zagraniczna i dystrybucja.
Szczegółowa zawartość numerów:

(DARKNESSED 'zine 1) "Harlequin" 1992/93
 • Nakład: ~ 5 egz.; ~ 30 stron formatu A5
 • Artykuły: Instrukcja specjalna KE na wypadek końca świata, Instruzzioni per defekazzioni, prezydenckie manewry na poligonie Orzysz i 100 mln dla każdego, Podziemie butaprenitro-metalowe Powiatu Pisz (z uwzględnianiem działań ś.p. Spika), relacja ze zjazdu partii Bolka Tejkowskiego.
 • Inne: komiksy z cyklu "wolność", "Polska 2000" oraz "przygody nadczłowieka", aborcyjna Pszczółka Maja i narkoman Gucio, znajdź sobie pracę, gore-wycinki z prasy.

Okładki wszystkich numerów Darknessed 'zine DARKNESSED 'zine 2 "Necromantical scerams" 1993/94

 • Nakład: ~ 200 egz.; 68 stron formatu A4
 • Wywiady z zespołami: Catharsis, D.D.T., Dead Infection, Dished, Eviscerate, Insane, Mastomah, Mussorgski, Necrolust, Presticide Lust, Trauma.
 • Artykuły: felieton, Progresive Death (Anathema, M.D.B., Pan-Thy-Monium, Incacerated, Chorus of Ruin, Masters Hammer, Tiamat, Paradise Lost), Death Woman, Zmierzch Bogów - Neosatanizm, Z historii Death - Celtic Frost, Necromantia, Mystification, Short Info - Polish underground, recenzje i ranking teledysków.
 • Inne: teksty i tłumaczenia, postery.
DARKNESSED 'zine 3 "Liart" 1994/95
 • Nakład: ~ 500 egz.; 52 stony formatu A4
 • Wywiady z zespołami: Cenotaph, Christ Agony, Corruption, Clandestine, Manitou, Masters Hammer, Neolithic, Rotting Christ, Samael, Tenebris.
 • Artykuły: felieton - Zmęczenie materiału, Jak zostać gwiazdą - czyli spowiedź cynika, Smutek Pana B., Instrukcja specjalna KE na wypadek końca świata (artykuł z nr 1), pożeganie - Dlaczego nie warto robić zine'a?, duet Dead Can Dance - funeral soundtrack.
 • Poezja i proza: "Kwiaty Zła" - Baudelaire, Herbert, Wieczorna modlitwa, Powrót idola, Kawałek końca, Pociąg, Szarlatan. 
 • Inne: komiks "Strażnica 'zine" - 16 wizji apokaliptycznych, teksty i tłumaczenia, niecenzuralny kalendarz '95, Cięcie i Krew - gore-wycinki z prasy.

  .
Zamierzchłe wydarzenia spisał: Cezar alias "Expert" z tłustego Bemówka.   

Podziękowania dla wszystkich kapel, dystrybutorów i zaangażowanych osób, które przyczyniły się do sukcesu DARKNESSED 'zine. Szczególne dzięki dla "Szkieletora" z FUCKIN' BITCH 'zine, najbardziej znanego i zasłużonego weterana polskiego underground'u (choć lekko przesadziłeś z tym najlepszym polskim zine'm w historii :)

Odwiedza nas 136 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
715191