PANDORRA

Miasto:
Pisz / Powiat Piski
Rozpoczęcie działalności:
1987
Zakończenie działalności:
1989
Gatunek muzyczny:
Metal
Twórczość:
Historia:

" W 1987 roku ponownie zbiegły się muzyczne drogi Jacka "Kolinsa" Szczepańskiego i Bogusława Świerczewskiego. Wsparli ich: Sławek "Harry" Charubin na perkusji i Piotr "Garbac" Glazer na basie. Wszystko po nieudanych eksperymentach gitarzystów ze Stanem Krytycznym Włodka Czykiety, mimo że ten ostatni usilnie poszukiwał drugiego gitarzysty chcąc bardziej urockowić brzmienie cold wave zespołu. Spróbował jeszcze Krzysiek Nadolny, ale też wkrótce odszedł zakładając Are You Experienced.
Powstał wtedy zalążek grupy metalowej, która wkrótce wybuchnęła jasnym ogniem - Pandorra !
Tym razem skład ustabilizował się jako kwartet, a rolę wokalisty przejął Bogusław Świerczewski. Muzyka grupy nie była już taka prosta jak S.U.A. - zmiany tempa, dynamiki, dwugłosy gitarowe. Stylistycznie balansowała pomiędzy klasycznym heavy metalem ("Wyklęte Dzieci", "Dzikie Bestie", "Świat"), a nowoczesnym thrash metalem ("Wolność", "Spotkamy Się", "In Nomine..."). Tak, jak miało to miejsce w S.U.A., również tu cały repertuar (muzyka, teksty) pisane były przez B. Świerczewskiego.
Zbyt krótki okres prób nie pozwolił na rozwinięcie skrzydeł w giżyckiej Musicoramie '88. Na domiar złego, tuż przed występem Pandorry zaczęły palić się "przody" (kolumny głośnikowe).
Po roku grupa dorobiła się 1,5-godzinnego show, który ze zdziwieniem przyjmowany był na scenach województwa. Wypowiedź fana po jednym z koncertów w Ełku: "Jak zagraliście "Wolność", to refren dosłownie wgniatał w fotele!"
W listopadzie 1988 r. Pandorra wybrała się do studia nagraniowego przy WSP w Olsztynie (korzystał wcześniej z niego olsztyński Art-Rock), ale z sesji nic nie wyszło - niedogrania organizacyjne.
Postanowiono nagrać demo we własnym zakresie, korzystając z półprofesjonalnego 4-ślada Akai, będącego na wyposażeniu MGOK-u. W dwóch turach zarejestrowano 5 utworów: "Pandorra", "Świat", "Spotkamy Się", "Wolność" i "In Nomine...".
Trzy z nich zgrano później na kasetę i wysłano wraz ze zgłoszeniem na Metal Battle '89 czyli wyścig młodych kapel do Metalmanii '89.
Bomba wybuchła, gdy po jakimś czasie, prowadzący w radiowej Trójce "Metalowe Tortury" (każdy poniedziałek) Romek Rogowiecki obwieścił światu listę zespołów zakwalifikowanych do koncertu. Pomiędzy 12 kapelami z całej Polski znalazła się również Pandorra...
Entuzjazm w obozie grupy był niesamowity - sytuacja wydawała się idealna do wypłynięcia na szerokie wody. Zgasł równie szybko jak wybuchł: dzięki działaniom "Dziuby" Dziubińskiego z Metal Mind, nagle pojawił się w Bytomiu zespół o identycznej nazwie...Nie wpłynęło to pozytywnie na dalszą egzystencję zespołu. "

W tym czasie na scenie metalowej w Polsce tworzyły takie zespoły jak Dragon, Destroyer, Hammer, Open Fire , itd

(źródło: opis zespołu)

 


Dyskografia:
Rok: 1988, Wydawca: wł.

Odwiedza nas 294 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
743651