ROCK OPERA

Miasto:
Pisz / Powiat Piski
Rozpoczęcie działalności:
1989
Zakończenie działalności:
1992
Gatunek muzyczny:
Rock symfoniczny
Nagrody:
Koncerty:
Twórczość:
Historia:

"W 1990 roku, kiedy z grupy Pandorra odchodzi Jacek Szczepański (zakłada rockowy band pod nazwą Fiu! Fruwająca Kurtka), a na rolę gitarzysty - wokalisty godzi się Bogusław Świerczewski. Zmienia się nieco profil grupy, która od tej chwili charakteryzuje się cięższym brzmieniem i bogatymi aranżacjami - można byłoby nazwać dokonania grupy jako art-metal.
Inspiracje czerpane z rozmaitych, nieraz znacznie od siebie odległych gatunków (od rocka elektronicznego i symfonicznego po heavy metal), zaowocowały arcy-ciekawą mieszanką. Wśród ulubieńców muzycy wymieniali Genesis, Rush, Yngwiego Malmsteena, Metallicę.
Pierwszy piski koncert Rock Opery zakończył się owacją publiczności na stojąco, a ludzie którzy na codzień nie przepadają za hard-rockiem / heavy metalem wyrażali się bardzo pochlebnie o muzyce zespołu.
Kolejnym etapem sprawdzającym okazała się tradycyjnie Musicorama w Giżycku. W 1991 roku nasze miasto reprezentowane było przez Fiu! i Rock-Operę, a przesłuchania konkursowe przyniosły zaskakujące efekty. Pierwsze miejsce zajęła Rock-Opera, a drugie Fiu! Jak wyraził się przewodniczący jury - Janusz Papaj (dziennikarz radia Białystok): "Rock-Opera, potem długo, długo nic i dopiero reszta..." Jurorów zaskoczyły bogate aranżacje i różnorodność muzyki. "Wcześniej Ełk, Suwałki - dziś Pisz urósł do miana muzycznej potęgi naszego województwa" (J. Papaj).
Po koncercie w Szczytnie (razem z olsztyńskim Ferrum i szczytnieńskim Hunterem , gitarzysta z Ferrum zawyrokował po występie Rock-Opery: "Widać chłopaki, że sporo Malmsteena słuchacie..." Grupa przyjęła to za komplement. Grupa nagrała również kasetę demo z różnymi wersjami swoich utworów (w większości były to utwory instrumentalne), nadając jej nazwę "Mroki Średniowiecza" - tak jak najsłynniejszy utwór grupy. Najsłynniejszy również dlatego, że prawa autorskie do niego odkupić chciał basista ełckiego Ogrodu Wyobraźni (jednego z najlepszych zespołów Muzyki Młodej Generacji, zwycięzcy Jarocina 1980) - "Zebra". Długo namawiał do tego Sławka Sikorę, ale nic z tego nie wyszło (brak zgody autora Bogusława Świerczewski). Dobrym przykładem respektu, jaki wzbudzała muzyka Rock-Opery w tym okresie był koncert na plaży w 1991 roku z udziałem Fiu! Fruwającej Kurtki, Ogrodu Wyobraźni i Rock-Opery właśnie.Przy pierwszych dźwiękach, stojący przy konsoli muzycy Ogrodu sceptycznie patrzyli na występ zespołu. Z utworu na utwór miny jednak poważniały, ucichły rozmowy.
A utwór "Mroki Średniowiecza" jak zwykle wywołały burzę braw zgromadzonej publiczności."

 

Nagrody:

1992 - I miejsce na "Musicoramie" w Giżycku

 

(źródło: opis zespołu)

 

 


Dyskografia:
Rok: 1991, Wydawca: wł.

Odwiedza nas 29 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
742909